Segregowanie odpadów wymaga wprawy. Dzwonicie do nas i pytacie, gdzie wrzucić pampersy, kubek, skorupki? Co zrobić z bateriami czy starym telewizorem. Przygotowaliśmy dla Was małą podpowiedź. Będziemy ją aktualizować na bieżąco - zgodnie z Waszymi pytaniami.

Sprawdź, co gdzie powinno trafić. Mamy nadzieję, że rozwiejemy choć część Waszych wątpliwości.

W Mieście Jordanowie prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych jest obowiązkowe. Według obowiązujących zasad segregacja odpadów surowcowych odbywa się z rozdzieleniem do osobnych pojemników lub worków:

• papier - kolor niebieski,
  • szkło - kolor zielony,
  • metale i tworzywa sztuczne - kolor żółty,
  • odpady ulegające biodegradacji - kolor brązowy.
  • odpady pozostałe (resztkowe) powinny się znaleźć w pojemnikach w kolorze szarym.

Właściciele nieruchomości obecnie używane pojemniki zobowiązani są do oznakowania napisem wskazującym rodzaj odpadów, na jakie są przeznaczone. Od stycznia 2015 roku obowiązują kody kreskowe, które należy naklejać na worki lub pojemniki. Dla każdego koloru worka przeznaczony jest oddzielny kod. Karty z kodami należy odbierać w Urzędzie Miasta Jordanowa w pokoju nr 8 codziennie w godzinach pracy urzędu.

Czy wiesz, że:

• twoja rodzina produkuje prawie 1 tonę śmieci rocznie?
  • szkło nadaje się w 100% do ponownego użytku,
  • każda tona odzyskanego papieru pozwala oszczędzić nawet 4 drzewa i 1200 litrów wody,
  • plastikowa torba foliowa produkowana jest w ciągu 1 sekundy, używana jest średnio 25 minut, a rozkłada się około 400 lat,
  • puszka metalowa w całości nadaje się do recyklingu,
  • odpady ulegające biodegradacji można zmienić w kompost, który zasili Twoje rośliny,
  • odpady problemowe np.:zużyty sprzęt RTV i AGD, poremontowe, wielkogabarytowe itp. można oddać nieodpłatnie do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów PSZOK.